درباره سامانه ی حلالیت

 

کارکرد این سامانه:

 

الف- فراخوان کردن حلالیت دهندگان:

در این سامانه می توانید برای حلالیت گرفتن از دیگران و کسب رضایت ایشان از خود تلاش فرمایید.

حللالیت گرفتن و کسب رضایت از طلبکاران خودتان که ممکن است:

  • طلب های مادی داشته باشند یا معنوی.
  • آشنا و در دسترس باشند یا ناآشنا و خارج از دسترس. 
  • زنده باشند یا مرحوم شده باشند (ورثه شان طلبکار باشد).
  • خودشان هم بی خبرند که طلبی دارند و یا باخبرند.
  • ….

ب- مشاوره خواهی از مشاوران:

در این سامانه مشاوران حوزوی و دانشگاهی ( فقه، علوم تربیتی، روانشناسی، مشاوران خانواده …) می توانند به صورت داوطلبانه برای یاری رسانی به فرآیندها و شکل گیری حلالیت ها و آشتی ها مشاوره ی کارشناسی و فنی دهند و با مشاهده ی پیام های کاربران اعلام آمادگی و برای روش درست ارائه ی حلالیت اصولی مشاوره دهند.

 

ج- وساطت خواهی از میانجیگران:

در این سامانه افرادی که احتمال می دهند  همیاری مادی یا معنوی ایشان به حل مشکل افراد حلالیت خواه کمکی میکند، میتوانند برای وساطت و میانجیگری در فرآیند کسب حلالیت، اعلام آمادگی کنند.

 

متعاملان سامانه:

الف- حقیقی ها و حقوقی ها:

افرادی که از دستاوردهای این سامانه بهره خواهند برد در دو دسته ی حقیقی و حقوقی مفروض هستند، یعنی ممکن است فردی که میخواهد حق دیگران (مادی یا معنوی) را بازپس بدهد خود را به به یک فرد حقیقی عادی و یا یک فرد حقوقی (موسسه، شرکت، …) بدهکار بداند.

 

ب- انسان  و غیرانسان:

طلبکارانی که حقوقشان به کمک این سامانه تسویه خواهد شد فقط انسان ها نیستند، بلکه کاربر می تواند برای تسویه ی حقی که از دیگر آفریدگان (گیاهان، جانوران، اشیاء …) تباه کرده، نخست از مشاوران حاضر در سایت مشاوره بگیرد تا دریابد به ازای حق مشخصی که از دیگر موجودات تباه شده چگونه حساب خود را تسویه کند (مثلا درختی سوزانده، حیوانی را بی دلیل کشته، جایی را در طبیعت تخریب کرده و …) و سپس شخصا برای رفع آن حق و تسویه حساب اقدام نماید.

 

 

حوزه اختیارات و مسولیت قانونی:

این پایگاه صرفا به عنوان یک «ابزار اینترنتی برای برقراری ارتباط اولیه» ایفای نقش میکند.

و فقط پایانه ای است برای تبادل پیام ها میان حلالیت خواهان و حلالیت دهندگان و مشاوران و میانجیگران.

سامانه ای است که صرفا تلاش دارد در سطحی وسیع و در فضای جهانی اینترنت کمک کند به جستجوی دوطرفه ی و وصل شدن حلالیت خواهان به حلالیت دهندگان.

منظور بدهکارانی است که یا در پی یافتن طلبکاران مادی/معنوی خود هستند و یا به طلبکارشان دسترسی دارند اما نیاز به مشاوره رایگان دارند تا روش اصولی و فقهی برای پرداخت حق و ادای دِین ارائه شود و یا در پی یافتن افرادی هستند که با حضور یا کمک های خود می توانند فرد طلبکار را برای حلالیت دادن راضی کنند.

توجه شود که این سامانه هیچ گونه مسئولیتی برای پیگیری نتایج قطعی و نهایی حلالیت دادن یا حلایت ندادن ها ندارد و ادامه ی تعاملات افراد پس از یافتن یکدیگر بر عهده ی خود ایشان و میانجیگران و نیکوکاران دیگری است که برای برقراری آشتی ها و داد و ستد حق و حقوق بین افراد اقدام و تلاش می کنند. 

 

 

مسئولیت سامانه:

مالکیت و مدیریت این پایگاه کاملا شخصی و متعلق به آقای عباس موزون است و هیچ گونه وابستگی حقوقی به هیچ یک از نهادهای دولتی یا غیردولتی ندارد.

(عباس موزون: پژوهشگر ایرانی است که با سالها تحقیق میدانی و کتابخانه ای، پیوسته در پی ابداعات و راهکارهایی برای بهبود روش زیست فرد و جامعه در ارتباط با خود، خدا و خلقت است.)

«سامانه ی حلالیت» نیز یکی از همین ابداعات برای افزایش دوستی ها و پیوندها و کاهش تنش ها و گسست های اجتماعی از طریق بسترسازی برای بازگشت حقوق شخصی افراد به ایشان و تلاشی است برای افزایش تعادل بین طلب ها و بدهی های معنوی و یا مادی افراد د سطح جامعه. مطالبات و حقوقی که در حد امکان قابل تسویه است.

 

 

تحقیق و توسعه:

 این سامانه در بستر زمان و بر اساس تحقیقاتی که در مجموعه نیازهای کاربران انجام خواهد شد به طور مداوم بهینه سازی شکلی و محتوایی خواهد داشت و به یاری خدا در این باره از پیشنهادهای کاربران هوشیار و مهربان بهره مند هستیم.

 

زندگانی تان نورانی

و دل های مهربان تان خدایی باد

 


تمامی حقوق برای این سامانه محفوظ است - نسخه 1.05.00